Back to top
lt

Automatinis testavimas: kada jis aktualus ir ką verta žinoti?

Testavimas yra būtinas norint užtikrinti programinės įrangos kokybę. Tačiau jį galima atlikti keliais būdais, o nuo pasirinkto metodo priklauso ne tik paties testavimo efektyvumas, bet ir jam reikalingi resursai bei įvairių darbuotojų įsitraukimas į darbo procesą. Į testavimą dažnai žvelgiama kaip į nuobodžią, rutininę veiklą, bet taip atrodo tik iš šalies. Daugelis testuotojų patvirtintų, kad jis tikrai turi savo žavesio.

Praktikoje pastebima, kad net ir kruopščiai testuojamų sistemų ir produktų veikimas kartais sutrinka. Problemos šaknimi dažniausiai tampa kritinės funkcijos, kurių pakartotinis testavimas yra ne tik nuobodus, bet ir ne visada naudingas. Vis dėlto, testuotojas – ne robotas. Darydami tą pačią užduotį vėl ir vėl, visi atsipalaiduojame ir pastebime, kad susikaupti tampa vis sunkiau. Būtent tokiose situacijose automatinis testavimas gali tapti vertingu prevenciniu įrankiu, padedančiu efektyviai išvengti klaidų pasikartojimo ateityje.

Automatizavimas – skambus ir modernus žodis, todėl potencialūs klientai šią idėją dažniausiai pasitinka išskėstomis rankomis. Tačiau šiame kelyje laukia daug išbandymų. Dažnas organizacinis iššūkis, su kuriais susiduriama planuojant testavimo projektus – su realybe prasilenkiantys lūkesčiai. Automatizavimas ne visada yra geriausias sprendimas, tad labai svarbu suprasti, kokią naudą jis atneš bei strategiškai įvertinti projektui reikalingus resursus. Vienas iš populiariausių automatizavimo mitų - nuostata, kad automatizavimas yra „sidabrinė kulka“, o kartą automatizavus testus juos galima pamiršti. Realybėje viskas vyksta kiek kitaip. Keičiantis sistemai ir duomenims, testus privaloma reguliariai atnaujinti, o jei automatiniai testai apleidžiami ilgesniam laikui, neretai pasiekiama išvada, kad naudingiau juos tiesiog kurti iš naujo, o ne tobulinti. Taip pat svarbu nepamiršti, kad kuo daugiau jų sukursite, tuo daugiau laiko pareikalaus jų priežiūra. Būtent dėl to pirmiausia reikėtų susitelkti į procesus, kurie yra stabilūs ir susiję su kritinėmis, svarbiomis funkcijomis.

Strategiškai ir sistemingai vykdomos testavimo praktikos gali iš esmės patobulinti sistemą ir produktą tiek iš tiekėjo, tiek ir iš vartotojo perspektyvos. Remdamiesi savo ilgamete patirtimi, „Insoft“ specialistai gali padėti efektyviai įgyvendinti automatinį testavimą ir apskaičiuoti jo naudą. Siekdami optimalaus rezultato, savo projektuose naudojame daugybę įvairių automatizavimo įrankių, o taip pat esame sukūrę savo atviro kodo sprendimą, kuris gali tapti pirmu žingsniu į naujus vidinius procesus.

Kurkime vertingus pokyčius kartu!