Back to top
lt

Digital Leaders Week apžvalga: 3 įžvalgos apie atviro kodo naudojimą viešojo sektoriaus projektuose

Birželio 23-ąją „Insoft“ atstovai dalyvavo Londone įvykusioje tarptautinėje konferencijoje „Digital Leaders Week“. Tai buvo puiki proga ne tik sužinoti apie industrijos naujoves bei pokyčius, bet ir pasidalinti asmeninėmis patirtimis iš „Insoft“ perspektyvos. Nemažai dėmesio sulaukė „Insoft“ vadovo Mindaugo Mikulėno vesta diskusija apie atviro kodo (open source) naudojimą įgyvendinant viešojo sektoriaus skaitmenizavimo projektus.


Diskusijos metu buvo kritiškai pažvelgta į atviro kodo taikymą didelio masto projektų vystyme: aptarti šios strategijos privalumai ir trūkumai, pasidalinta realiais pavyzdžiais. Pasak M. Mikulėno, atviru kodu paremti sprendimai reikalauja daug daugiau laiko ir darbo, bet negarantuojamas produkto palaikymas ir atnaujinimas. Žvelgiant iš kitos perspektyvos, būtent tokiomis sistemomis be licencijos gali naudotis neribotas skaičius vartotojų. Taip sukuriamos puikios sąlygos greitam projekto augimui. Šiuo klausimu atviras kodas buvo lyginamas su nuosavybinėmis (closed source) programomis. „Viena vertus, sukurtas produktas iš karto pateikia dalį sprendimo institucijos skaitmenizavimui ar problemos sprendimui. Vis dėlto, dažnai iškyla problemų vystant funkcionalumą ir nustatant produkto licencijų kainodarą bei jų suteikimą vartotojams “, teigė „Insoft“ vadovas.


Diskusijoje dalyvavo atstovai iš labai įvairaus masto projektų: nuo startuolių iki valdžios institucijų ir registrų. Atsižvelgdamas į jų skirtumus, atviro kodo sistemas M. Mikulėnas rekomendavo tiems projektams, kurie turi potencialą smarkiai išsiplėsti, tačiau neturi tokiam augimui reikiamo biudžeto. Jo manymu, tokia strategija nerekomenduojama siekiant sukurti aiškiai apibrėžtą, standartizuotą procesą (pvz. klientų valdymo (CRM) arba aptarnavimo sistemose). Tokiu atveju produkto diegimas su licencijomis būna sklandesnis ir suteikia daugiau stabilumo ateičiai.


„Mes turime didelę patirtį kuriant nacionalinio lygmens sistemas ir registrus. Tokiuose projektuose dažnai neįmanoma prognozuoti, kiek žmonių naudosis sukurta sistema. Pvz. kai paleidome E. valdžios vartus, sistemoje buvo keli šimtai tūkst. vartotojų, bet per trumpą laiką šis skaičius išaugo iki kelių milijonų. Jei būtume kūrę nuosavybinę programą, jos palaikymo kaštai prie tokio augimo būtų labai dideli. Nenorime kategoriškai teigti, kad vienas ar kitas sprendimas yra geriau ar blogiau, bet jei klientas nori sprendimo, paremto atviro kodo sistema, mes šioje srityje turime daug patirties. Bet kuriuo atveju aišku viena – vis daugiau verslų keliasi į skaitmeninę erdvę, tad čia dar yra labai daug potencialo ir naujų iššūkių ateityje tikrai netrūks“, patikino M. Mikulėnas.


 Dalyvavimas „Digital Leaders Week“ konferencijoje tapo puikia galimybe iš arti pamatyti, kaip modernūs ir kūrybiški sprendimai suburia tarptautinę bendruomenę. Akcentuojant skaitmenizavimo pritaikymą sveikatos priežiūros srityje, „Insoft“ taip pat įsteigė „Health Tech“ nominaciją.